Od pierwszego roku życia zmienia się u dziecka zapotrzebowanie na energię. Maluszek staje się bardziej ruchliwy, biega, skacze i rozrabia, musi mieć więc jeść urozmaicone posiłki. Skomponowanie jadłospisu rocznego dziecka wbrew pozorom nie jest sprawą dość skomplikowaną. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach. W poście opisałam Wam jakich składników pokarmowych potrzebują dzieci w tym wieku oraz wypisałam listę przykładowych posiłków z podziałem na śniadanie, obiad czy kolację. Znajdziecie również listę deserów czy przekąsek.
Po powinien zawierać jadłospis rocznego dziecka?
Produkty mleczne
Mimo że dziecko ukończyło rok, nie warto rezygnować z produktów mlecznych w jego diecie. Proteiny zawarte w mleku, serach, jogurtach czy twarogu dostarczają organizmowi wapnia, potrzebnego zębom oraz kościom. Chyba, że dziecko zaprze się rękami i nogami, że mleka jeść nie będzie. Osobiście znam takie przypadki, ale wówczas należy szukać innych produktów, które zawierają wapń (np. amarantus, brązowy ryż). Można też próbować przemycać mleko w naleśnikach, budyniu czy po prostu ciastach. Gęsty jogurt czy twarożek można dodawać do zupy, jeśli chcemy zrezygnować z zawierającej więcej tłuszczu śmietany. Zaleca się, aby roczne dziecko spożywało ok. 2 posiłki na bazie mleka (kaszki, kleiki, budynie itp.)
Węglowodany
Źródłem węglowodanów jest oczywiście różnego rodzaju pieczywo, płatki, makarony, kluski, ryż czy ziemniaki. Zaleca się, aby węglowodany były główną częścią każdego posiłku. Fajnie, gdy uda nam się namówić roczniaka na jedzenie razowego chleba. Chodź osobiście to dla mnie wyczyn godny podziwu. Dla tych, co mają z tym problem, polecam prosty trik, dodawania mąki razowej do wypiekanych ciast czy ciasteczek.
Produkty zawierające proteiny
W diecie rocznego dziecka nie może zabraknąć mięsa, drobiu, ryb czy roślin strączkowych. Polecane są tłuste ryby. Tylko że z tymi rybami to temat rzeka, nie wszystkie gatunki są odpowiednio wartościowe, a niektóre (np. tuńczyk) kumulują w sobie niebezpieczną rtęć. Warto więc przed wprowadzeniem ryb do jadłospisu poczytać, które ryby są najzdrowsze. Dużą rolę przypisuje się również kwasom omega-3. Znajdziemy je w jajkach, orzechach włoskich czy płatkach. Jednak najwygodniejszym źródłem do podawania dla dziecka jest po prostu olej – lniany czy rzepakowy.
Owoce i warzywa
I tutaj standard, chyba nie trzeba o tym dużo pisać. W zbilansowanej diecie dziecka muszą znaleźć się różnorodne warzywa i owoce. Surowe czy gotowane dostarczają organizmowi mnóstwo witamin i składników mineralnych. Nie przejmujcie się, gdy dziecko protestuje na widok czegoś zielonego. To musi przyjść z czasem. Dobrze jest kroić produkty w mniejsze paseczki, kosteczki.
Co nie powinien zawierać jadłospis dziecka?
Standardowo. Chipsy, czekolada, napoje gazowane odpadają. I nie chodzi tutaj o aspekty, że coś jest niezdrowe, ale po prostu szkodzi tak małemu dziecku. Czekolada może zmniejszać łaknienie i powodować zaparcia. Napoje gazowane powodują wzdęcia. A chipsy zwiększają nie potrzebnie pragnienie, nie mówiąc już o samym ich składzie.
Przykładowe posiłki – menu dla roczniaka
I na koniec obiecane przykładowe menu dla rocznego dziecka z podziałem na pory dnia.
Śniadanie:
Śniadanie:
- kaszka ryżowa na mleku
- kaszka jaglana na mleku
- kaszka manna na mleku
- kaszka owsiana na mleku
- kaszka kukurydziana na mleku
- płatki kukurydziane na mleku
- naleśniki
Duszony królik (indyk, kurczak, wieprzowina, cielęcina) z ziemniakami (ryż, dowolną kaszą) i warzywami
Różnego rodzaju zupy (pomidorowa, z soczewicą, marchewkowa itp.)
Krupnik z kaszą jaglaną
Rissotto
Spaghetti
Makaron z sosem pomidorowym
Makaron z serem białym
Kolacja:
Pieczywo białe, razowe
Warzywa gotowane na parze
Placki ziemniaczane
Placki drożdżowe
Różnego rodzaju kasze i kleiki
Deser:
Świeże owoce
Musy owocowe
Ryż z musem truskawkowym
Ciasta
Przekąski:
Jajko na twardo
Gotowana marchewka
Biszkopty
Herbatniki domowej roboty
Chrupki kukurydziane
Owsiane ciasteczka
Drożdżówki
Owoce
Jogurt naturalny lub owocowy
Ciastka ryżowe
Oczywiście to, jak skomponujecie jadłospis swojego dziecka, zależy od was. Mam nadzieję, że chodź trochę Wam pomogłam i przydadzą się Wam te przykładowe posiłki. Już nie będziecie mieli dylematu co podać na obiad czy śniadanie dla roczniaka.